بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/10/26 - 20:06
  • - تعداد بازدید: 34
  • - تعداد بازدیدکننده: 31
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
توسط جمعی از جامعه نخبگانی قزوین انجام شد؛

دیدار و گفت‌وگو با آیت‌الله جوادی آملی

جمعی از اساتید و جامعه نخبگانی استان قزوین با آیت‌الله جوادی آملی دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان، ،جمعی از اساتید و جامعه نخبگانی استان قزوین با آیت‌الله جوادی آملی دیدار و گفت‌وگو کردند.

در ابتدای این دیدار دکتر علی‌رجب‌پور رئیس بنیاد نخبگان استان قزوین به بیان فعالیت‌ها و دستاوردهای این مرکز در جذب و پرورش دانشجویان و افراد مستعد تحصیلی پرداخت و دغدغه‌‌های قشر نخبگانی در مسیر دستیابی به پیشرفت و تعالی کشور را مطرح کرد.

در ادامه‌ی این دیدار آیت‌الله جوادی آملی خطاب به حاضرین عنوان کرد: گزارش نافع و سودمند شما نشأت گرفته از این است که در استان بزرگ و بزرگ پروری تربیت شده‌اید، ‏استان‌هایی که مدتی پایتخت بوده‌اند با دیگر استان‌ها فرق دارند، راز موفقیت استان قزوین نیز این است که یک مدتی ‏پایتخت بوده و در چنین استانی، بزرگان و نخبگان در آنجا جمع شدند و آیندگان نیز، وارثان نخبگان قبلی هستند.

‏ ایشان با بیان اینکه در ارث نکته‌ای است که در کسب نیست ادامه داد: انسان در دانشگاه و حوزه سلسله درسهایی می خواند و به ‏یک مقام و جایگاهی می‌رسد؛ اما ارث یک نوع دیگری است! انسان از سه راه علم و ثروت به دست می‌آورد، ۲ راه آن رفتنی ‏است و آن همین راه دانشگاه یا حوزه است، چه علوم حوزوی چه دانشگاهی و چه علوم غریبه و سحر و ‏جادو همه اینها موضوع و محمول و استاد و شاگرد دارد و به شدت و ضعف برای انسان قابل دسترس هست، همه اینها راه فکری ‏دارد، اما کسب علم و ثروت راه دیگری هم دارد که راه فکری ندارد، فقط پیوند می‌خواهد.

 این عالم بزرگ افزود: در اقتصاد و تجارت، گاهی شخص خودش با فراگیری مبادی و تلاش و کوشش ثروتی را به دست می‌آورد، اما ‏گاه پدرش تجارت کرده و مال فراوانی به دست آورده و آن مال فراوان به این وارث می‌رسد، این راه فکری ندارد که کسی بگوید ‏تو چه کردی ما هم همان راه را برویم؟ راه ارث راه فکری ندارد.

ایشان بیان کرد: ارتباط با ائمه اطهار (ع) هم ۲ گونه است، یک ارتباط همین راه حوزه و دانشگاه است که انسان ‏درس بخواند، تلاش و کوشش کند تا فرمایشات اینها را یاد گرفته و علم را فرا بگیرد و گاهی طهارت روح است، نماز شب و ‏دعای سحر است، این موضوع و محمول و مسئله ندارد، راه فکری ندارد، با طهارت روح می‌توان علوم الهی را کسب کرد.

آیت‌الله جوادی آملی ادامه داد: بزرگوارانی در قزوین بوده‌اند که از همین گروه سوم بودند، شخصیت‌هایی همچون آیت‌الله ابوترابی و ‏آیت‌الله اویسی از شاگردان بنام علامه طباطبایی که بسیار مودّب، متواضع، دقیق و درس خوان بودند و یک نمودار بزرگ ‏این عصر هم آیت‌الله‌رفیعی بود. ‏

 ایشان در مورد شخصیت آیت الله رفیعی اظهار داشت: آیت‌الله رفیعی شاگردان فراوانی در قم و تهران داشتند و حیف که حوزه‌ها ‏آن قدرت و بینش را نداشتند که بهره صحیح تری از ایشان ببرند، الان نیز باید راه ایشان را حفظ کرد و آثار و نوشتار ایشان را ‏به جامعه علمی کشور ارائه نمود؛ لذا نیاز است تا تمامی علما و فضلای استان قزوین به بهانه بزرگداشت ایشان، هم در آن شرکت ‏کنند و هم مقاله و یادداشت ارائه نمایند تا دیگران با شخصیت ایشان و آثارش آشنا شوند. ‏

 

انتهای پیام

  • گروه خبری : SlideShow
  • کد خبر : 164035
کلمات کلیدی
مدیر قزوین
خبرنگار

مدیر قزوین

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید