بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/06/12 - 15:49
  • - تعداد بازدید: 39
  • - تعداد بازدیدکننده: 30
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
دکتر باقر ساروخانی:

رسالت بنیاد نخبگان، ساختن ایرانی آباد است

پدر جامعه‌شناسی ارتباطات در ایران گفت: بنیاد نخبگان بهترین رسالت را بر عهده دارد تا فردای ایران را آباد و سرافراز بسازد. در طول تاریخ بشر توسعه با نفت و گاز و پول رقم نمی‌خورد بلکه انسان‌ها مدار توسعه هستند و ما باید به ارزش انسان‌ها ایمان بیاوریم. انسانی که تواناست و آموزش دیده اگر انگیزه نگیرد، غارت نیروی انسانی اتفاق افتاده است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان قزوین، دکتر باقر ساروخانی در مراسم تجلیل و تکریمی که از سوی بنیاد نخبگان، روز هفتم شهریور ۱۴۰۱ در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار کرد: برپایی این مراسم تکریم توسط بنیاد نخبگان بیانگر آن است که جامعه ایران هشیار، بیدار و وفادار است و و هیچ تلاشی در آن از بین نخواهد رفت و جامعه با تجلیل و تکریم اندیشمندان، آن‌ها را به حافظه تاریخی خود خواهد سپرد.

وی عنوان کرد: توسعه به همراه نخبگان تعریف می‌شود و نخبگان در پرتو ۲ عنصر فرد و جامعه تعریف می‌شوند و تنها انسان‌هایی که از شکست نترسند با دستان خود راه‌های پیشرفت را هموار خواهند کرد و این‌ها باید بدانند پیشرفت آسان نیست و مسیری پر از سنگلاخ است.

پدر جامعه‌شناسی ارتباطات در ایران خاطرنشان کرد: بنیاد نخبگان بهترین رسالت را بر عهده دارد تا فردای ایران را آباد و سرافراز بسازد. در طول تاریخ بشر توسعه با نفت و گاز و پول رقم نمی‌خورد بلکه انسان‌ها مدار توسعه هستند و ما باید به ارزش انسان‌ها ایمان بیاوریم. انسانی که تواناست و آموزش دیده اگر انگیزه نگیرد، غارت نیروی انسانی اتفاق افتاده است. 


نخبگان به ایران وفادارند


دکتر ساروخانی اظهار کرد: انسان‌هایی که آموزش دیده و پرورش یافته‌اند به خاک خود وفادار خواهند بود. ایران خاک پاک من و قزوین پایگاه زندگی من است و تا پای جان به آن مباهات خواهم کرد.

وی گفت: نخبگان و دانش‌آموختگان باید به سرزمین خود وفادار باشند و نسبت به شعائر و مناسک ایرانی بی‌قید نشوند! مبادا جوانان ایرانیت را مقدس ندانند و سرزمین‌های دیگر را موعود خود بدانند.

این فرهیخته‌ قزوینی تصریح کرد: فراموش نکنیم که انسان‌ها باید ساخته شوند، برای این کار کارگاه اول خانواده و کارگاه دوم مدرسه و کارگاه سوم رسانه است که وظیفه این انسان‌سازی را بر عهده دارند تا افراد در پرتو دانش پردازش شوند.

وی خاطرنشان کرد: لازم است توجه کنیم که مبادا مادران و معلمان آموزش و پرورش را تحمیل کنند، بلکه باید با ابزار هنر، شوق و ذوق آموزش را در کودکان و نوجوانان ایجاد کنند. معلم اگر بتواند هنر اندیشیدن ایجاد کند در جانشینی انبیا قرار می‌گیرد. 

این استاد جامعه‌شناسی عنوان کرد: سواد فقط منوط به درس خواندن نیست بلکه باید توانمندی‌های ارتباطی، اعتقادی، عاطفی و رسانه‌ای هم در دانش‌آموزان تقویت شود بنابراین آموزش و پرورش نیازمند بازسازی عمیق و مجدد است و مدرسه باید جایگاه مهر و نور و عاطفه شود.


رمز موفقیت من یک عمر تلاش و پایداری است


وی در ارتباط با این مراسم تجلیل گفت: خانواده من قدرت اقتصادی نداشت و من اینک تکریم می‌شوم چون زندگی‌ام در تلاش، تکاپو، استقامت، پایداری و خدمت به جامعه خلاصه شده است. شبی بدون اندیشه نخوابیدم و همواره دغدغه‌ی دانش داشتم. می‌خواهم دانا بمیرم و تا آخرین نفس دانستنی‌ها را بیاموزم.

دکتر ساروخانی در پایان تصریح کرد: افتخار می‌کنم‌ که همواره در کنار تلاش و پشتکارم، جامعه‌ای سپاسگزار و بینا همواره همراه من بودند. فرهیختگی و نخبگی در پرتو انسان‌های توانا و جامعه‌ای قدردان اتفاق می‌افتد و جامعه باید بستر فیزیکی برای تولید، توزیع و افزایش نخبگان را فراهم کند.

  • گروه خبری : SlideShow
  • کد خبر : 160970
کلمات کلیدی
مدیر قزوین
خبرنگار

مدیر قزوین

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید