بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/02/11 - 10:20
  • - تعداد بازدید: 80
  • - تعداد بازدیدکننده: 63
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

نشست نخبگانی با موضوع نقش نخبگان در توسعه دانش‌بنیان و فرهنگ وقف برگزار شد

نشست نخبگانی با موضوع نقش نخبگان در توسعه دانش‌بنیان استان قزوین و آشنایی با فرهنگ وقف در امور نخبگان و حوزه‌های دانش‌بنیان در حسینیه امینی‌ها، با حضور جمعی از مسئولین استانی برگزار شد.

در این نشست حجت‌الاسلام و المسلمین مجیدی، مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین، دکتر میثم پیله‌فروش، معاون اقتصادی استاندار، دکتر مهدی رجحانی، معاون عمرانی استاندار، دکتر علی رجب‌پور، ریاست بنیاد نخبگان استان، محمدحسین فائزی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، عباس کاظمی، فرماندار شهرستان قزوین، دکتر مصطفی مافی، ریاست پارک علم و فناوری استان و جمعی از مسئولین استانی به همراه نخبگان، اساتید، طلاب و دانشجویان حضور داشتند.

 

 

در این دیدار، دکتر رجب‌پور ریاست محترم بنیاد نخبگان استان قزوین با تاکید بر حضور نخبگان در عرصه‌های مختلف در دولت جدید بیان کردند که نخبگان با روحیات علمی که دارند هرگز دنبال مطرح کردن خود نیستند لذا باید از ظرفیت آنان در گره‌گشایی از مشکلات و چرخه تولید و اقتصاد نقش آفرین بهره‌مند شد تا به مردم استان خدمت نمود.

ایشان اظهار امیدواری کردند که بتوانیم ماموریت های ویژه ای را برای جامعه نخبگان استان تعریف کرده و در مسیر تحقق شعار سال گام بردارم. در ادامه ایشان بیان کردند که انتظار داریم با شکل گیری مجمع حامیان نخبگان و استعدادهای برتر با حمایت اوقاف بتوانیم از این ظرفیت نیز برای توسعه فعالیت‌ها بهره مند شویم.

در ادامه، مهندس لک با بیان چالش‌های کلان استان قزوین، اظهار داشتند که شرکت های دانش بنیان با ظرفیت خوبی که دارند قادر هستند در شناسایی و حل مشکلات و چالش های استان نقش آفرین باشند. همچنین، ایشان بیان کردند که تقویت پیوند و ارتباط بخش های علمی و فناوری با حوزه های اقتصادی و اجتماعی استان برای حل چالش ها، حمایت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی، هم راستا با آمایش سرزمین، حمایت از تکمیل زنجیره های تولید از دیگر چالش های مهم اولویت دار در مسیر توسعه دانش بنیان استان می‌باشند.

دکتر حسین میهمی، عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، با تاکید بر آموزش خلاق در دانش آموزان و دانشجویان اظهار کرد که خطی عمل کردن و خطی فکر کردن در عصر کنونی دیگر جواب نمی دهد بلکه بایستی با دادن ایده در لحظه، مشکلات را حل نمود.

در این نشست حجت الاسلام و المسلمین سید مصطفی مجیدی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین به بیان سیاست‌های ابلاغی دفتر مقام معظم رهبری در حوزه وقف پرداختند و اهم سیاست‌های نوزده گانه ابلاغی را بیان کردند. ایشان در ادامه اظهار داشتند که در حال حاضر دنیا به این نتیجه رسیده است که باید کارهای عام‌المنفعه انجام داد و این در حالی است که این امر در بین مردم کشور ما سابقه طولانی دارد.

همچنین، ایشان سیاست های کلی علم و فناوری در حوزه وقف را بیان نمودند و تاکید داشتند هدف وقف با توجه به توصیه‌های پیامبر اسلام (ص) و ائمه معصومین (ع)، افزایش آگاهی و دانش است. وی از موقوفات حسینعلی البرز یاد کرد که به کمک وام شراکتی به پژوهشگران در انجام کارهای علمی کمک می‌کند. در ادامه به بیان تغییر رویکرد اقتصادی سازمان در مدیریت جدید پرداختند که امروزه وقف در حوزه‌های کشاورزی و دامپروری، تولید، صنعت، پزشکی، مخابرات و نیروگاهی ورود موفق داشته است.

دکتر میثم پیله فروش، معاون اقتصادی استاندار قزوین در ادامه اظهار کرد: اگر بیست سال قبل کسی پیش بینی می کرد که کارخانه‌های بزرگ و مهمی مانند پوشینه بافت و فرنخ و مه نخ با آن همه نیروی انسانی و تولید شاخص ممکن است از چرخه تولید خارج شوند شاید کسی باور نمی کرد اما با حضور دانش های نوین بدون تردید همه پذیرفته اند که اگر از خلاقیت و ابتکار و دانش های نوین استفاده نشود محکوم به شکست هستیم.

همچنین ایشان بیان کردند: در سفر رئیس جمهور تاکید شد که احیای واحدهای صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل در اولویت بازسازی و نوسازی و بازگشت به چرخه تولید قرار گیرند و یک بخش از این کار با استفاده از فناوری محقق می شود. از شرکت های دانش بنیان که در خدمت تولید و اشتغال قرار گیرند و برای حل مشکلات استان راهکار علمی ارائه کنند حمایت جدی خواهیم کرد.

در این نشست دکتر رجحانی، معاون عمرانی استاندار قزوین گفت: فضای امروز جامعه و جهان به گونه ای است که نقش آفرینی نخبگان جدی گرفته شده است؛ تقابلی در دنیای کنونی بین نظام الهی و شیطانی شکل گرفته که بدون تردید نخبگان آن را بهتر درک می کنند و می توانند در تبیین آن موثر باشند.

همچنین وی افزود: امروز فرصت کار، بسیار زیاد وجود دارد و استان نیز مستعد و پر ظرفیت و مشکلات آن نیز فراوان است و ما زمینه کار را مهیا کرده ایم و آمادگی داریم از توانمندی همه افراد صاحب نظر، خلاق و نخبگان در اداره استان استفاده کنیم.

در ادامه نشست دکتر مصطفی مافی، ریاست پارک علم و فناوری استان قزوین، با بیان مشکلات شرکت‌های دانش بنیان موجود در استان و همچنین شرکت‌های متقاضی، استفاده از ظرفیت‌های وقف در استان را برای حل این مشکلات لازم دانستند. ایشان با تاکید بر شعار سال، حمایت جدی پارک علم و فناوری از شرکت‌های دانش بنیان را اعلام کردند.

در پایان این نشست، ضیافت افطاری در تالار جنوبی حسینیه امینی‌ها برپا شد و مسئولین حاضر با جمعی از نخبگان، اساتید، طلاب و دانشجویان استان دیدار کردند.

  • گروه خبری : SlideShow
  • کد خبر : 157855
کلمات کلیدی
مدیر قزوین
خبرنگار

مدیر قزوین