بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید

اطلاعات هویتی


نام و نام خانوادگی: احسان اشراقی

سال تولد: 1307

محل تولد: قزوین

مدرک تحصیلی

دکتری تخصصی در رشته تاریخ از دانشگاه تهران

سوابق علمی و اجرایی

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران

 

مراسم تکریم

زمان: 28 فروردین 1398

مکان: دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)
خلاصه ای از مراسم

آیین نکوداشت دکتر احسان اشراقی در روز چهارشنبه ۲۸ فروردین ماه 1398 همزمان با مراسم افتتاحیه همایش ملی نقد تاریخ نگاری و مطالعات تاریخی قزوین برگزار شد. این برنامه با در تالار اجتماعات دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار گردید و جمعی از بزرگان، اساتید و صاحبنظران رشته تاریخ و قزوین شناسی، استاندار قزوین، نمایندگان مجلس و مسئولان دانشگاه در آن حضور داشتند.

در ابتدای مراسم دکتر بهرام نژاد دبیر علمی همایش ملی نقد تاریخ نگاری و مطالعات تاریخی قزوین گزارشی از دبیرخانه همایش ارائه داده و بیان داشت: در این همایش،۸۰ چکیده دریافت شد گه ۵۰ چکیده مورد پذیرش کمیته علمی قرار گرفت که ۲۸ مقاله کامل در موضوعات ارزشمند دریافت شد. بهرام نژاد افزود: نقد جغرافیای تاریخ قزوین، نقد رجال شناسی قزوین، نقد و بررسی آثار تاریخ نگاران قزوین و تحقیقات و مطالعات مرتبط با قزوین محور‌های این همایش است.


استاندار قزوین هم در این همایش با اشاره به شخصیت احسان اشراقی، استاد تاریخ دانشگاه تهران بیان کرد: باید همواره قدردان خدمات استادان برجسته و نخبگان علمی جامعه باشیم و در افتخار و تجلیل از داشته‌ها به ویژه سرمایه‌های انسانی تمام تلاش خود را به کار بندیم. زاهدی اضافه کرد: علت ظهور همه تمدن‌های بشری پرسش‌هایی است که در طول تاریخ در ذهن بشر شکل گرفته و تداوم آن نیز منوط به همین پرسش‌ها بوده است. استاندار با تاکید بر ضروری بودن شناخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی، اظهار داشت: در شرایط کنونی پاسخ به هویت، نیاز اساسی جامعه است و با فرهنگ و تمدن غنی ایران می‌توان در پدیده جهانی شدن با دنیا رقابت کرد. زاهدی افزود: در صورت شناخت نداشتن از گذشته و چرایی شکل گیری و وقوع فرهنگ و تمدن ایران اسلامی نمی‌توانیم به هویت خود دست یابیم و بر گذشته پر افتخار خود، آگاهی داشته باشیم.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی هم گفت: قزوین دارای یک تمدن غنی است و شخصیت‌های با صلابت و برجسته‌ای مانند دکتر اشراقی از ستاره‌های درخشان قزوین هستند. داود محمدی ابراز امیدواری کرد: با پشتوانه افراد گران سنگ بتوانیم برای رشد و توسعه استان گام برداریم. وی افزود: این همایش پاسداری از شخص نیست بلکه نکوداشت علم و دانش است.

حمیده زرآبادی، دیگر نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی هم گفت: برای اینکه شهر قزوین با فرهنگ غنی خود در جهان شناخته شود قدردانی از این اساتید برتر واجب است و برگزاری چنین همایش‌های علمی می‌تواند موجب تداوم پرداختن به موضوعات علمی و فرهنگی در جامعه و قدرشناسی از فرهیختگان شود.
دکتر ناصر تکمیل همایون جامعه‌شناس و تاریخ‌نگار ایرانی به بیان ویژگی های برجسته دکتر اشراقی پرداخت و بیان داشت: رشته های علوم انسانی را هم از درون و هم از بیرون باید دید. وی در خصوص آثار و تالیفات دکتر اشراقی بیان داشت: آثار دکتر اشراقی به ویژه در زمینه صفویه و قزوین بسیار ارزشمند است و ایشان علمدار پاسداری از علم تاریخ و دفاع از تاریخ است.

همچنین، دکتر محمد سپهری، رئیس گروه تاریخ شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی با اشاره به اهداف این شورا بیان داشت: این شورا در سال 13۷۴ پیرو تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری بر لزوم تولید علم در حوزه علوم انسانی و تقویت نگرش اسلامی در دانشگاه‌ها، تشکیل و آغاز به فعالیت کرد. نقد متون درسی دانشگاه ها، کمک به تفکرانتقادی، رویکرد بومی گرایی، تقویت جایگاه علوم انسانی، کاربرد گرایی و اثر بخشی، محوریت دینی مورد تأکید این شورا می باشد و بر اثربخشی این اهداف و ماموریت ها تاکید دارد. وی گزارشی از جلسات نقد برگزار شده و مقالات تالیف شده ارئه داد. به گفته محمد سپهری؛ تقویت تفکر انتقادی در بدنه علوم انسانی و نقد وضعیت موجود آن در کشور موجب تشکیل ۱۷ گروه تخصصی علوم انسانی در شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی شد. سپهری افزود : نقد در جامعه امروز روند تکاملی داشته و تاکنون ۶۳۰۰ عنوان کتاب در شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی نقد و بررسی شده است. وی گفت : ۸۰۰ عنوان کتاب نیز در سال 13۹۸ مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت. رییس گروه تاریخ شورای بررسی کتب علوم انسانی افزود: امروز ناشران مهم کشور با این شورا تعامل جدی دارند و ۴۴ نقد نامه تاکنون در این شورا به چاپ رسیده است.

همچنین دکتر علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز برای قدردانی از دکتر اشراقی پیام قدردانی ارسال کرد.

 

 

 

 

  • لطفا در تنظیمات صفحه گروه های خبری را جهت نمایش انتخاب نمایید.