معاون آینده‌سازن بنیاد ملی نخبگان:
طرح شهید احمدی‌روشن زمینه‌ساز تعامل هدفمند با مسئولان کشور است

سالاریه گفت: طرح شهید احمدی‌روشن علاوه بر اینکه سبب توانمندسازی مستعدان و اثرگذاری نخبگان می‌شود، نقش بسزایی در افزایش تعامل و ارتباط هدفمند جامعة مستعدان با مسئولان و مدیران ارشد کشور دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست مشمولان جوایز تحصیلی 99-1398 ویژه مقطع کارشناسی و معادل آن، با معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

در این نشست، حسن سالاریه؛ معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به رویکردهای بنیاد در توان‌افزایی و مهارت‌آموزی مستعدان‌برتر، گفت: بنیاد ملی نخبگان هر ساله طی فرآیندی چندماهه دانشجویان مستعدبرتر در همة مقاطع تحصیلی را شناسایی و حمایت می‌کند.

وی تسهیل مسیر نخبگانی و توسعة فردی مستعدان‌برتر را از مهمترین اهداف بنیاد ملی نخبگان در اعطای جوایز تحصیلی دانست و افزود: به منظور اطلاع‌رسانی دقیق و به موقع از نحوة بهره‌مندی مستعدان‌ از تسهیلات اعطایی، بنیادهای نخبگان استانی به طور مستمر جلساتی را با دانشجویان دانشگاه‌های مختلف در قالب وبینار و حضوری برگزار می‌کنند.

سالاریه با اشاره به لزوم تسریع روند شناسایی و بهره‌مندی از حمایت‌های اعطایی، یادآور شد: انجام الکترونیکی نقش بسزایی در سرعت بخشیدن به فرآیندها دارد و به همین دلیل در ترم دوم سال تحصیلی جاری، این مهم به صورت پایلوت در برخی از تسهیلات اجرا می‌شود.

معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: در اویل فراگیری کرونا، بنیاد ملی نخبگان نیز مانند تمام سیستم‌های کشور و حتی کشورهای دیگر غافلگیر شد اما خیلی زود شیوه‌نامه‌های اجرایی را برای سال تحصیلی جاری تغییر داد و مصادیق برخی فعالیت‌های نخبگانی را منعطف‌تر کرد؛ به عنوان نمونه دستیاری فن‌یاری، آموزشی و پژوهشی در یک قالب و با عنوان «دستیاری» تجمیع شدند؛ علاوه بر آن برخی فعالیت‌های معادل دستیاری نیز تنوع بیشتری پیدا کرد تا مشمولان بتوانند در دوران کرونا به راحتی به تعهدات خود عمل کرده و از حمایت‌ها بهره‌مند شوند.

سالاریه اظهار داشت: تسهیلات و رویکردهای بنیاد ملی نخبگان عمدتاً برای دانشگاه‌ها شناخته شده است چراکه بنیاد ملی نخبگان با دفاتر استعدادهای درخشان دانشگاه‌ها ارتباط مداوم مستمر دارد.

معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان در ادامه به اهمیت طرح شهید احمدی‌روشن اشاره کرد و گفت: در این طرح، تیم‌هایی مسئله‌محور با حضور مستعدان‌ تحصیلی و اساتید خبره، حول یکی از نیازها و چالش‌های جدی کشور که صورت‌مسئلة یکی از دستگاه‌های اجرایی و یا صنعتی و خدماتی است، تشکیل می‌شوند.
این روند علاوه بر آن که زمینه‌ساز توانمندسازی مستعدان و اثرگذاری نخبگان است، نقش بسزایی در افزایش تعامل و ارتباط هدفمند جامعة مستعدان با مسئولان و مدیران ارشد کشور دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: افرادی که مشمول آیین‌نامه‌ جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان (طرح شهید وزوایی) هستند، نمی‌توانند به طور همزمان از تسهیلات دستیاری و طرح شهید احمدی‌روشن برخوردار شوند.

لازم به ذکر است، در پایان، نشست پرسش و پاسخ برگزار شد.

تاریخ انتشار : 1399/12/03
کد : 10207
تعداد بازدید: 58