تقدیر از برگزیدگان مسابقه کتابخوانی "فلسفه زندگی از دیدگاه حافظ"

باتوجه به برگزاری مسابقه کتابخوانی "فلسفه زندگی از دیدگاه حافظ" در مراسمی با حضور دکتر حکاک نویسنده کتاب و دکتر رجب‌پور رئیس بنیاد نخبگان استان قزوین از برگزیدگان مسابقه، تقدیر به عمل آمد.

در ابتدای این مراسم دکتر رجب‌پور شرحی از زندگی دکتر حکاک به عنوان یکی از مفاخر استان قزوین بیان کردند و شرکت کنندگان با گوشه‌ای از دستآوردهای علمی و پژوهشی این استاد گرانقدر آشنا شدند. سپس سرکار خانم افشار- رتبه 5 کنکور سراسری علوم انسانی سال 1399-  به عنوان برگزار کننده مسابقه نکاتی در مورد هدف برگزاری مسابقه بیان کردند، ایشان این مسابقه را گام مهمی برای پیوند زدن قشر نخبگانی با ادبیات دانستند.

در ادامه دکتر حکاک به عنوان نگارنده کتاب مسابقه نکاتی بیان کردند، بنابر عقیده ایشان عمدتا از حافظ به عنوان یک شاعر یاد می‌شود و توجهی به ابعاد دیگر زندگی او نمی‌شود، حال آنکه حافظ به جز این‌که در بحث شعر و شاعری قله‌های والای ادبیات ایرانی-اسلامی را درنوردیده است، به عنوان متفکر نیز باید مورد توجه قرار گیرد. چرا که او متفکری است که رد پای نظام فکری‌اش به وضوح در آثاری که از او به جای مانده است هویداست.

دکتر حکاک در مورد نحوه جمع‌آوری شدن این کتاب نیز فرمودند: «توجه به حافظ به عنوان یک متفکر از چندین سال بود که در ذهن من مطرح شده بود و باعث شده بود هنگام مطالعه دیوان حافظ نکاتی که جنبه‌های فلسفی داشته و نظام فکری او را بیان می‌کند یادداشت کنم. پس از به اتمام رسیدن این مطالعات، به درخواست بنیاد نخبگان جلساتی برگزار شد که به صورت مباحثه و گفت و گو نکات فلسفی آثار حافظ بیان شد. نتیجه این جلسات شکل گرفتن این کتاب بود.»

در ادامه دکتر رجب‌پور ضمن تقدیر و تشکر از دکتر حکاک این نکته را بیان کردند که بنیاد نخبگان قصد آثار دیگری از دکتر حکاک را در دست چاپ دارد. نیز کار آماده‌سازی نسخه الکترونیکی و صوتی این کتاب نیز به اتمام رسیده است و در نرم‌افزارهای کتابخوان موجود شده است.

در انتها نیز برگزیدگان جوایز خود را از دست استاد حکاک دریافت کردند. در کنار جایزه نقدی، کتاب «حرمان هور» -دست‌نوشته شهید احمدرضا احدی- تقدیم برگزیدگان شد.

گالری عکس

تاریخ انتشار : 1400/08/06
کد : 10298
تعداد بازدید: 67