چهارشنبه 26 دی 1397

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی خبر داد:
تسهیل درشرایط استفاده استارتاپ‌ها از مزایای سربازی تخصصی

یکی از تسهیلات ارائه‌شده به افراد کلیدی فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، تسهیلات نظام وظیفه تخصصی نخبگان فناور بوده است که در طی سالهای گذشته برای شرکت‌های دانش‌بنیان اجرایی شده و تاکنون بیش از 1000 نفر از این تسهیلات استفاده کرده‌اند و شرایط استفاده استارتاپها از مزایای سربازی به‌مراتب آسان‌تر شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سید محمد صاحبکار رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی؛ با بیان اهمیت و نقش نیروی انسانی خلاق برای شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور گفت: توانمندسازی سرمایه های انسانی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور یکی از مسائل مهمی بوده که از سال‌های گذشته مورد توجه معاونت علمی و فناوری بوده است.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان با اشاره به استقبال شرکت‌ها از این تسهیلات اظهار داشت: با توجه به اهمیت این موضوع، با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان و ستاد کل نیروهای مسلح، از بهمن‌ماه سال گذشته تغییراتی در شیوه‌نامه بهره‌مندی دانش‌آموختگان فناور از تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی اعمال شد که بر مبنای آن، شرکت‌های مستقر در مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری، شرکت‌های خلاق و شرکت‌های معرفی‌شده از سوی نهادهای توسعه فناوری و نوآوری، می‌توانند کارکنان برتر خود را برای استفاده از این تسهیلات معرفی کنند.

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری افزود: با توجه به جلسات برگزارشده با نهادهای توسعه فناوری ازجمله شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار و صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و همچنین بازخوردهای دریافت شده از استارتاپ های فعال معرفی‌شده از سوی این نهادها، تلاش کرده ایم تا شرایط استفاده افراد کلیدی فعال در استارتاپها را از این شیوه‌نامه تسهیل کنیم.

حذف شرط معدل دانشگاهی برای افراد متقاضی

صاحبکار افزود: به‌منظور گسترش این برنامه، شرط حداقل معدل در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد حذف‌شده است و افراد پس از ثبت‌نام در سامانه ثریا (Soraya.bmn.ir) و ارائه سوابق علمی و فناورانه خود و کسب حدنصاب امتیاز، از این مزایا استفاده کنند.

حذف شرط دارا بودن فروش برای شرکت‌ها

صاحبکارادامه داد: با توجه به گسترده کردن ارائه این تسهیلات به شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار و مراکز رشد، شرط فروش محصولات برای شرکت‌ها حذف شد و از این پس شرکت‌ها صرفاً در صورت دارا بودن اظهارنامه مالیاتی میتوانند افراد کلیدی خود را برای بهره مندی از این تسهیلات معرفی کنند.

عدم الزام سابقه بیمه برای تیمهای مستقر در شتابدهنده های کسب وکار

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان با بیان اینکه در حال حاضر همه افراد فعال در تیمهای مستقر در شتابدهنده های کسب وکار دارای بیمه تأمین اجتماعی نمیباشند، گفت: صرفاً شتابدهنده های کسب وکار از این پس مجاز خواهند بود بر مبنای سهمیه خود، افرادی را که سابقه بیمه ندارند، برای بهره مندی از این تسهیلات معرفی کنند. 

حذف شرط بیمه برای مدیرعامل شرکت‌ها

صاحبکار افزود: با توجه به نقش اثرگذار مدیرعامل در شرکت‌ها، شرط دارا بودن بیمه برای مدیر عامل شرکتها از این پس لحاظ نخواهد شد و مدیر عامل شرکت‌های دانش بنیان و فناور میتوانند، صرف نظر از دارا بودن سابقه بیمه، درخواست خود را برای بهره مندی از این تسهیلات ارائه کنند.

نحوه محاسبه امتیاز برای شتابدهنده‌ها و صندوقها

وی گفت: بر این اساس با توجه به اینکه صندوقهای سرمایه گذاری جسورانه و شتابدهنده های کسب وکار، در اظهارنامه مالیاتی خود به طور مستقیم فروش درج نمی‌کنند، از این پس به جای محاسبه فروش مندرج در اظهارنامه، از میزان سرمایه گذاری در شرکت‌ها برای سهمیه و امتیازبندی این نهادها استفاده خواهد شد. همچنین محاسبه مدت زمان بیمه افراد فعال در صندوقهای سرمایه گذاری جسورانه بر مبنای بیمه آن‌ها از طریق مدیر صندوق سرمایه گذاری معیار ارزیابی قرار میگیرد.

مهلت استفاده برای شرکت‌های خارج شده از فهرست شرکت‌های ‌بنیان

صاحبکار همچنین در رابطه با شرکت‌های دانش بنیانی که از تاریخی معین معیارهای مربوط به آیین نامه ارزیابی شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان را احراز نمی کنند، افزود: این شرکت‌ها به مدت شش ماه فرصت بهره مندی از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی نخبگان فناور را خواهند داشت.

رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان در پایان با تاکید بر اینکه افراد متقاضی برای ارائه درخواست، هیچ نیازی به مراجعه حضوری یا ارائه تقاضای مکتوب به معاونت علمی و فناوری ندارند، گفت: افراد فعال متقاضی استفاده از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی، صرفاً باید اطلاعات خود و شرکت متبوع خود را در سامانه Soraya.bmn.ir ثبت و از طریق همین سامانه مراحل آن را پیگیری کند. همچنین اطلاعات تکمیلی در این زمینه در سامانه Daneshbonyan.ir در دسترس است.

 

تاریخ انتشار : 1397/02/18
کد : 63
تعداد بازدید: 207

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601