دیدار با سرآمد خوشنویسی استان «استاد احمد پیله‌چی قزوینی»

رئیس بنیاد نخبگان استان قزوین با استاد احمد پیله‌چی قزوینی در محل دفتر خوشنویسی ایشان واقع در سرای سعدالسلطنه قزوین دیدار و گفتگو نموده و از زحمات شایسته ایشان تجلیل به عمل آورد.

رئیس بنیاد  نخبگان استان قزوین با استاد احمد پیله‌چی قزوینی در محل دفتر خوشنویسی ایشان واقع در سرای سعدالسلطنه قزوین دیدار و گفتگو نموده و از زحمات شایسته ایشان تجلیل به عمل آورد.

قزوین، که به سبب پرورش بزرگان حوزه خوشنویسی چون میرعماد حسنی، میرزا محمد حسین عمادالکتاب قزوینی، محمدعلی خیارجی قزوینی، عبدالمجید طالقانی و ملک محمد قزوینی، پایتخت خوشنویسی ایران نام گرفته، هنرمندان فعال در عرصه‌های هنری دیگری را نیز در دل خود پرورانده است.

استاد احمد پیله چی نیز متولد سال ۱۳۳۹ در این شهر است، او پیش از آن که به مدرسه برود فعالیت در حوزه خوشنویسی را آغاز کرد، چرا که خواندن و نوشتن را تا حدی از پدر و مادر خود آموخت و مقدمات خوشنویسی را نیز از برادرش فرا گرفته بود. این هنرمند از سال ۱۳۵۳ نزد استاد سید احمد رفیعی قزوینی کار خوشنویسی را به صورت حرفه‌ای شروع کرد. همچنین استاد پیله‌چی، در زندگی هنری خود از محضر اساتیدی چون کیخسرو خروش و غلامحسین امیرخانی  کسب فیض کرده است. ایشان در خط نستعلیق صاحب سبک بوده و شیوه کاری ایشان آمیزه‌ای از تجربیات اساتید بزرگ گذشته قزوین، ایران و جهان اسلام می‌باشد.

استاد پیله‌چی، تربیت شاگردان ممتاز و فوق ممتاز خوشنویسی را از برجسته‌ترین افتخارات خویش می‌داند. در ضمن ایشان سابقه حضور در جبهه‌های دفاع مقدس، در کسوت سربازی و بسیجی به مدت 5 سال را در کارنامه خود دارند.

در طی این دیدار که بیش از 3 ساعت به طول انجامید، دکتر رجب‌پور با گرامیداشت دهه مبارک فجر، یادآور شد: با توجه به اینکه کرونا احتمالا تا سال آینده نیز وجود داشته باشد، باید با خلاقیت‌های جدید، کرونا را تبدیل به فرصت کرد و به خلق اثر پرداخت.

استاد احمد پیله‌چی قزوینی که نشان درجه یک هنری را در کارنامه پربار خود دارد، در این گفتگو دغدغه‌های هنری خویش را بیان نموده و می‌گوید: «خوشنویسی یک هنر قدسی است که در آموزه‌های دینی ما به آن اشاره شده و پیشینه توصیه‌ای دارد. نگرانی اصلی من از جهت از دست دادن قداست هنر و پیشرفت جامعه هنری است. چرا که برخی مسئولین فاقد نگاه فرهنگی به شهر و هنر هستند. زمانی که به هنرمند توجه نشود، هنری هم خلق نخواهد شد. ما اگر در قزوین بتوانیم هنرمندان هنرمند پرور را حمایت کنیم، می‌توان برای خوشنویسی قزوین آینده‌ای روشن متصور شد. در غیر این صورت در آینده با مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهیم شد.»

استاد پیله‌چی در رابطه با خوشنویسی از منظر اجتماعی هم توضیحاتی را ارائه می‌دهد: «توجه مسئولین به این هنر و تاریخ و فرهنگ دیرین قزوین بسیار کم است، این در حالی است که استقبال مردم نیز برای یادگیری این هنر روز به روز افزایش پیدا می‌کند. در ادامه نیز پیشنهاداتی در خصوص توجه به هنرمندان تراز اول کشوری و همچنین فراهم‌سازی زمینه برای هنرمندان جهت تکثیر هنر و هنرمند مطرح نمودند.»

دکتر رجب‌پور در طی این دیدار صمیمانه از تلاش‌های استاد پیله‌چی در عرصه خوشنویسی تجلیل کرد و افزود: تقدیر از سرآمدان و پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر یک وظیفه است که باعث رویکرد مثبت و تشویق جوانان علاقمند به مقوله فرهنگ و هنر می‌شود و بایستی با معرفی و احیای ظرفیت‌های فرهنگی عظیم استان قزوین سبب ارتقای شرایط فرهنگی استان شویم.

 

تاریخ انتشار : 1399/12/09
کد : 10213
تعداد بازدید: 109